Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach
KOORDYNOWANA OPIEKA ZDROWOTNA - co to jest i na czym ma polegać?
Biuro Federacji PZ, 2021-10-08 09:20:14

Od 1 października każdy pacjent przychodni POZ ma mieć prawo do opieki koordynowanej, czyli do przewodnika, właśnie koordynatora po systemie ochrony zdrowia. To on ma pomóc pacjentowi - zaplanować leczenie, umówić na wizyty do specjalistów czy w ambulatorium. Oznacza to, że w każdej przychodni POZ powinna być dodatkowo taka osoba, a do jej zadań ma należeć organizacja leczenia i zapewnienie współpracy między osobami udzielającymi świadczenia zdrowotne.

- Zgodnie z ustawą o POZ w ramach koordynacji świadczeniodawca, czyli przychodnie POZ, mają zapewnić pacjentom opiekę profilaktyczną, badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne, zgodnie z indywidualnym planem leczenia i opieki. To oznacza jedno - większy zakres obowiązków poradni POZ - mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Taka opieka była pilotażowo realizowana w programie POZ Plus. Uczestniczyły w nim 44 przychodnie w Polsce i prawie 350 tys. pacjentów. Koordynatorzy opieki zapraszali pacjenta, najczęściej tego, który od dawna nie był w placówce, na konsultacje. Pacjent wypełniał liczący ok. 100 pytań kwestionariusz, a następnie personel medyczny przeprowadzał szczegółowy wywiad, kierował na podstawowe, standardowe badania np. morfologia, badanie moczu, cholesterol. Jeśli lekarz rodzinny uznał, że stan pacjenta wymaga bardziej szczegółowych badań, zlecał pogłębioną diagnostykę, kierował do specjalistów. Na tej podstawie oceniał stan zdrowia pacjenta i planował leczenie.

W pilotażu taki schemat opieki testowano m.in. w wybranych chorobach serca i tarczycy, w nadciśnieniu i cukrzycy typu II.

Z danych NFZ wynika, że do końca czerwca 2021 roku wykonano blisko 252 tys. bilansów zdrowia. Głównie u kobiet, a średni wiek pacjentów to 41 lat. Najczęściej wykryte choroby to nadciśnienie tętnicze i zespoły bólowe kręgosłupa, rzadziej diagnozowano nadczynność tarczycy i cukrzycę typu II.

- Opieka koordynowana została wpisana lata temu do ustawy z myślą, że zostanie przetestowana w pilotażu. Wniosków z programu wciąż jednak nie ma. Mają być pod koniec roku – mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Program, wg lekarzy POZ, bezwzględnie wymaga dodatkowego zatrudnienia koordynatora i większego zaangażowania lekarza rodzinnego. Dopiero przy takiej organizacji lekarz POZ miałby szansę być lekarzem prowadzącym pacjenta. To wszystko bezwzględnie przyniosłoby efekty, ale też wymaga dobrej organizacji i dodatkowych pieniędzy.

Organizacja jest po stronie lekarzy POZ, ale fundusze należą do NFZ. I tu spokojnie spać raczej nie można. Bo żeby system działał właściwie wymaga ogromnych nakładów finansowych, a na to nie ma co liczyć.


ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT