Komunikat - Aneksy opieka koordynowana dostępny w mailach oraz kodowanej części serwisu. Komunikat - Aneksy opieka koordynowana dostępny w mailach oraz kodowanej części serwisu. Komunikat - Aneksy opieka koordynowana dostępny w mailach oraz kodowanej części serwisu.
Szczepcie się na Covid! Nie ma chętnych. Szczepcie się na grypę! Nie ma szczepionek.
Biuro Federacji PZ, 2021-10-01 10:30:38

Na tę decyzję wiele osób - zwłaszcza lekarzy - czekało od dawna. Już można zaszczepić się trzecią, tzw. przypominającą, dawką szczepionki na COVID-19. Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, że w pierwszej kolejności może z tego skorzystać personel medyczny i osoby po 50. roku życia. I jest jeszcze jeden warunek - od przyjęcia ostatniej dawki musi minąć co najmniej 6 miesięcy.Teraz jest także dobry czas, by zaszczepić się przeciwko grypie. I o ile szczepionek na Covid nie brakuje, to te na grypę są na wagę złota - praktycznie niedostępne.

Od 1 września mogły trzecią dawkę przyjąć osoby z zaburzeniami odporności. To są pacjenci po przeszczepach, osoby dializowane, chore onkologicznie, w trakcie terapii immunosupresyjnej.

Dyskusje na temat podania trzeciej dawki trwały od dawna, bo lekarze wiedzieli, że szczepionka przypominająca jest potrzebna. Badania wykazują, że po 8 mies. od zaszczepienia ilość przeciwciał spada i powinno się podać kolejną dawkę.

Teraz stosują to m.in. we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Danii i na Węgrzech. W Izraelu pojawiły się z kolei zapowiedzi podawania nawet czwartej dawki. Ale inne kraje poszły dużo dalej, wprowadzając ostre restrykcje dla niezaszczepionych.

We Włoszech nikt nie zostanie dopuszczony do pracy, jeśli nie ma certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie na Covid.
We Francji od pracy odsunięto niezaszczepionych lekarzy. W Polsce nikt nie planuje podjęcia takich decyzji. Tymczasem już teraz lekarze podkreślają, że ta fala pandemii należy właśnie do niezaszczepionych i będzie wyjątkowo groźna. Z dnia na dzień zakażonych jest coraz więcej - ponad 1200 - a zgonów ponad 20. Stąd apele m.in. do rodziców dzieci powyżej 12. roku życia i do studentów. To oni właśnie wrócili do szkół i na uczelnie. Ale szczepią się opornie. Szacuje się, że zaledwie co drugi student zaszczepił się.

- Teraz wrócili po wakacjach i może uda się ich namówić na zaszczepienie na Covid. Ale i tak chętnych na przyjęcie pierwszej dawki jest dramatycznie mało - mówi Agata Sławin, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.

Lekarze zauważają, że większe zainteresowanie jest przyjęciem trzeciej dawki niż pierwszej .

- Najgorsze jest to, że nie ma w Polsce edukacji prozdrowotnej. Ani w szkole, ani nigdzie indziej. Są różne programy, ale systemowego rozwiązania nie ma - Joanna Zabielska - Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.

A problemów nie brakuje. Kolejnym jest szczepionka na grypę. A tak naprawdę jej brak.

- Będę miał mnóstwo pracy, jak przyjdą pacjenci do szczepienia się trzecią dawkę na Covid, a kolejni na grypę - martwi się Wojciech Pacholicki, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Na razie obaw nie ma, bo i szczepionek na grypę w aptekach i hurtowniach brak. A w tym przypadku chętnych do szczepienia się na grypę nie brakuje. Pacjenci biegają więc po aptekach, dzwonią do hurtowni, gdzie zamiast tysięcy szczepionek trafia ...kilka. We Wrocławiu miasto co roku ufundowało swoim seniorom takie szczepionki za darmo. W tym roku po raz pierwszy akcja jest zagrożona, bo nigdzie nie ma szczepionek na grypę. A z akcji wycofał się USK we Wrocławiu, który miał zaszczepić seniorów. Żadna hurtownia nie mogła zagwarantować dostawy szczepionki na grypę.

Tymczasem z dnia na dzień może być coraz gorzej, bo sezon grypowy nakłada się na czwartą falę zakażeń Covid. W zeszłym roku na grypę zachorowało ponad 3 700 osób, a zmarło ponad 60 chorych. Do szpitali trafiło prawie 17 tys. osób. Specjaliści obawiają się, że tegoroczna grypa - w przeciwieństwie do tej sprzed roku - może być bardziej groźna i agresywna. Dlatego namawiają, by szczepić się na grypę. A można to robić jednorazowo ze szczepionką na Covid. Obie są "zabite", nie rozmnażają się, więc można je podawać podczas jednej wizyty lekarskiej. Warunek jest jednak podstawowy - muszą być chętni do zaszczepienia się i muszą być szczepionki. A z tym to prawdziwa loteria.

Cały czas można klasycznie zgłosić się na szczepienie przeciw COVID-19. Można zadzwonić na bezpłatną infolinię pod nr 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880-333-333 lub odwiedzić najbliższy punkt szczepień.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT