Komunikat ws. incydentu w ALAB laboratoria info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Komunikat - darmowe leki 18- i 65+ dla pacjentów z EKUZ info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Suplementy diety – niezbędnik czy oszustwo
Federacja PZ, 2021-09-21 06:16:50

Specjaliści medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego w myśl idei, że lepiej zapobiegać niż leczyć realizują projekt Szkoły Zdrowia Porozumienia Zielonogórskiego. W ramach edukacji prozdrowotnej, w przystępny, poradnikowy sposób przedstawiają wiedzę dotyczącą różnych aspektów zdrowia, dbania o dobre samopoczucie i dobrą kondycję. W tym tygodniu Agata Sławin, specjalista medycyny rodzinnej przybliży nam temat suplementów diety.

Suplementy diety nie są lekami – są żywnością, tyle, że w bardziej skoncentrowanej formie, która ma uzupełniać ewentualne niedobory. Skoro tak jest - nasuwa się prosty wniosek – jeśli nasza dieta będzie prawidłowo zróżnicowana to nie będziemy narażeni na niedobory.
Niestety niedobory wiedzy w tej dziedzinie czynią z nas łatwe ofiary rozmaitych producentów suplementów diety, które, jeśli wierzyć reklamom, stanowią niezbędny element zdrowego życia, bez którego nie mamy szans na zdrowie…Dlatego proponujemy „suplement wiedzy” uzupełniający nasze niedobory w tej dziedzinie.
Leki są poddawane rzetelnym badaniom by udowodnić ich lecznicze działanie. W przypadku suplementów diety wystarczy poinformować pisemnie Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzeniu danego suplementu do obrotu, załączając wzór etykiety i podając dokładny skład produktu. Ale uwaga - nie jest wymagana dokumentacja potwierdzająca jakość oraz deklarowane efekty działania. A papier przyjmie wszystko…Stąd na Polski rynek trafia coraz więcej niebezpiecznych suplementów. Jedna z kontroli ujawniła chętnie kupowany preparat pochodzący z Chin, zawierający ołów, który przekraczał ponad 142-krotnie najwyższe dopuszczalne normy oraz rtęć przekraczającą je kilkakrotnie. Inna kontrola wykryła w popularnych suplementach produkty stwarzające poważne zagrożenie dla zdrowia.
A my wciąż najchętniej ufamy informacjom na forach internetowych, czytając historie ludzi udających zadowolonych klientów, a w rzeczywistości opłacanych przez producentów i dystrybutorów suplementów diety. Podobnie telewizyjne reklamy przekonują nas, że jeśli zażyjemy cudowny środek na trawienie, zgagę czy wzdęcia to żadne obżarstwo nam niestraszne, nasza wątroba nie ucierpi, a my pozostaniemy szczupli i zdrowi. Ponadto część z tych preparatów jest sporządzonych na bazie różnych ziół, a wiele ziół tworzy niekorzystne połączenia w naszym organizmie z lekami na: nadciśnienie, serce, cukrzycę czy też zmienia skuteczność leków wpływających na krzepliwość krwi. Zioła są zdrowe, ale nie każdy może korzystać ze wszystkich!

Dajemy się też przekonać, że bez dodatkowych witamin kupionych w postaci lizaków czy cukierków nasze dziecko nie ma szans prawidłowy rozwój…
I kupujemy na potęgę – w Polsce najlepiej sprzedają się preparaty magnezu. A przecież wystarczy jeść kasze, rośliny strączkowe, ziarna, orzechy i czasami kilka kostek gorzkiej czekolady by nie mieć niedoborów. Na kolejnych miejscach są wszelakie preparaty „na wzmocnienie” – kości, stawów, włosów, paznokci, odporności, serca. Tymczasem nie ma wiarygodnych danych naukowych, które potwierdzałyby korzystny wpływ rutynowego stosowania suplementów diety na nasze zdrowie.

Czy to znaczy, że suplementy diety są w ogóle zbędne? Otóż suplementy diety nie zastąpią właściwego sposobu odżywiania, ale są sytuacje, w których warto po nie sięgnąć:
• Witamina D3 – w naszych warunkach nie jesteśmy w stanie jej pozyskać z diety i nasłonecznienia w wystarczającej ilości. Warto poradzić się swojego lekarza rodzinnego jak rozsądnie ja suplementować
• Kwasy tłuszczowe EPA i DHA z rodziny omega-3 – jeśli nie jadasz dwa razy w tygodniu tłustych ryb lub jesteś na diecie wegańskiej sięgaj po roślinne suplementy diety z kwasami omega-3 na bazie alg morskich.
• Witamina B12 – jest tylko w żywności pochodzenia zwierzęcego, wegetarianie i weganie powinny korzystać z jej suplementacji
• Probiotyki – są sytuacje, kiedy warto je stosować – poradź się swojego lekarza rodzinnego
Pamiętajmy jednak, by wybierając suplement diety zawsze sprawdzić na stronie internetowej GIS, czy dany suplement znajduje się w wykazie zgłoszonych suplementów diety i jaki jest jego status
Pamiętaj - suplementami diety nie zastąpisz właściwego sposobu odżywiania, opartego na zrównoważonej diecie, a słowa Hipokratesa: „niech pożywienie będzie twoim lekarstwem „nie straciły na aktualności mimo upływu wieków.

ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT