Praktyki, staże i wolontariaty, a RODO - info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Babcia i Dziadek w gabinecie POZ
Federacja PZ, 2020-01-20 22:36:51

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia - Dzień Dziadka.

Czy to dobra okazja, by okazać troskę o zdrowie naszych najbliższych i skłonić ich do wizyty u lekarza, badań profilaktycznych, itp. Ostatnio panuje moda na tego rodzaju prezenty. - To zależy od konkretnego przypadku – mówi Violetta Fiedler – Łopusiewicz, prezes Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia zrzeszonego w Porozumieniu Zielonogórskim.
- Jeśli mamy do czynienia z osobą, która nie dba o swoje zdrowie, cierpi na różnego rodzaju dolegliwości i nie chce się leczyć, to oczywiście nakłonienie jej do wizyty u lekarza może być uzasadnione. Jednak doświadczenie podpowiada, że większość seniorów często korzysta z konsultacji medycznych, w dodatku ma tendencję do samoleczenia, nadużywania leków i suplementów. Według badań PolSenior, statystyczny pacjent po 65. roku przyjmuje 5-6 leków z powodu chorób przewlekłych, a oprócz tego stosuje średnio dwa leki lub suplementy diety na własną rękę. Jeśli starszy człowiek odwiedza wielu specjalistów, nie informując ich o wizytach u innych, może dojść do niebezpiecznych sytuacji, jak np. interakcje leków. Statystycznie działania niepożądane leków są przyczyną nawet jednej trzeciej hospitalizacji osób w wieku podeszłym. Częstą przyczyną hospitalizacji są także krwawienia z przewodu pokarmowego w efekcie nadużywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które należą do najczęstszych przyjmowanych samodzielnie i bez konsultacji z lekarzem. Lekarz podkreśla, że pacjent w podeszłym wieku wymaga holistycznego podejścia, bo zwykle występuje u niego wiele chorób jednocześnie. W Polsce brakuje geriatrów, więc siłą rzeczy główny ciężar opieki nad osobami starszymi spoczywa na podstawowej opiece zdrowotnej.
-Lekarz rodzinny jest jak najbardziej odpowiednim specjalistą do takiej opieki, zwłaszcza gdy zna pacjenta od wielu lat i ma wiedzę na temat wszystkich jego dolegliwości - dodaje Violetta Fiedler – Łopusiewicz.
- W gabinecie POZ można skutecznie kontrolować większość typowych dla okresu starczego chorób przewlekłych. Lekarz, dla którego pacjent nie jest tylko kolejnym numerem, najlepiej także zauważy niepojące zmiany czy nowe pojawiające się problemy zdrowotne. Coraz częściej jednak obserwujemy, że wizyta u lekarza zastępuje osobom starszym kontakt z rodziną i staje się lekarstwem na samotność. Czasem też nawet troskliwe dzieci nie zauważają obniżonego nastroju czy stanów depresyjnych u swoich seniorów. Znacznie lepszym prezentem na Dzień Babci i Dziadka niż jakiekolwiek badanie, będzie poświęcenie mu więcej czasu, wspólne wyjście na spacer czy po prostu rozmowa. Warto też przy okazji odwiedzin przejrzeć też apteczkę seniora i zainteresować się, czy wszystkie znalezione w niej tabletki rzeczywiście są mu niezbędne.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT