KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Czy szczepić się przeciwko grypie po przebytej infekcji?
, 2019-11-05 14:23:48

To pytanie, z którym pacjenci często zwracają się do swoich lekarzy rodzinnych. Wiele osób uważa, że skoro niedawno przeszły chorobę związaną z kaszlem, katarem i gorączką, to szczepienie przeciwko grypie jest niepotrzebne. „Swoje” przecież odchorowały w tym sezonie…
- Rzeczywiście, sporo pacjentów w ten sposób argumentuje swój brak zainteresowania sezonową szczepionką - przyznaje lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska- Wojda. - Jest to błędne myślenie, ponieważ istnieją setki wirusów, wywołujących podobne objawy do grypy. Kaszel, ból gardła, katar, podwyższona temperatura ciała, dreszcze, bóle mięśni i stawów - to wszystko może, ale nie musi świadczyć o grypie. Zdecydowana większość infekcji, z jakimi mamy do czynienia szczególnie w okresie jesienno-zimowym, nie oznacza zakażenia wirusem grypy, ale którymś z wielu, wielu innych. Zatem zaszczepienie przeciwko grypie po takiej infekcji nadal jest wskazane. Lekarka podkreśla jednocześnie, że tzw. przeziębienia, choć najczęściej przebiegają w łagodniejszy sposób od grypy, także nie powinny być lekceważone. Czasami i w takich przypadkach dochodzi do powikłań bakteryjnych, które są już groźniejsze w skutkach. Dlatego także podczas pozornie niewinnej choroby, należy się oszczędzać i więcej odpoczywać, a jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni - zgłosić się do lekarza.




ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT