Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach
Pomorze najbardziej zagrożone grypą
Federacja PZ, 2016-10-07 15:27:00

W ostatnim tygodniu września największy wzrost zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano na Pomorzu – wynika z ostatniego meldunku epidemiologicznego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
PZH podaje, że w okresie od 23 do 30 września 2016 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 86.575 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 28,2 na 100 tys. ludności. Zgonów z powodu grypy nie odnotowano.
W województwie pomorskim odnotowano prawie 20 tysięcy takich przypadków. Poza tym nieznaczny wzrost zachorowań w odniesieniu do poprzedniego tygodnia nastąpił we wszystkich województwach. Wyjątkiem jest tylko województwo warmińsko-mazurskie oraz lubuskie, gdzie stwierdzono nieznaczny spadek zachorowań.
W okresie objętym bieżącym meldunkiem z powodu grypy lub jej podejrzenia skierowano do szpitali 220 osób, w większości z objawami ze strony układu oddechowego. Najwięcej hospitalizowanych jest na Pomorzu (51), w Wielkopolsce (50) oraz na Podlasiu (38).

PZH przypomina, że najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy to szczepienia. Są one szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej przede wszystkim kobietom w ciąży, dzieciom, osobom starszym, przewlekle chorym oraz pracownikom służby zdrowia.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT