Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach
Lekarze rodzinni na rzecz transplantologii
Federacja PZ, 2016-09-21 12:56:29

22 września to Międzynarodowy Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej.

W tym dniu w 140 przychodniach zrzeszonych w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych Pracodawców będzie można wykonać morfologię krwi, a w konsekwencji zostać potencjalnym dawcą szpiku.

To kolejna akcja profilaktyczna, prowadzona przez związek w ramach „Profilaktyki po lubelsku” na terenie całego województwa. Pierwsza z nich miała miejsce rok temu i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem pacjentów. Wykonano ok. 5500 badań morfologii krwi, zarejestrowano 573 potencjalnych dawców komórek macierzystych szpiku. Ta skala pokazuje, jak bardzo takie działania są potrzebne. Według informacji związku, jeden z zarejestrowanych wtedy potencjalnych dawców miał szansę zostać dawcą faktycznym i uratować ludzkie życie.

W tym roku 22 września 140 związkowych przychodni na terenie całego województwa od godziny 8.00 do 13.00 będzie pobierać swoim pacjentom krew na morfologię krwi. Wykonawcą analiz będzie Centrum Medyczne LUXMED - partner akcji. Badanie zostanie wykonane każdemu pacjentowi przychodni, który w tym celu się zgłosi. Wyniki badań przekażą pacjentom ich lekarze rodzinni. Badania są dla pacjentów bezpłatne, a ich koszty pokrywają przychodnie.

W ramach akcji przewidziana jest edukacja dotycząca potrzeb transplantacji komórek macierzystych szpiku oraz możliwości zostania ich dawcą. W tym zakresie akcję wspiera kolejny partner - Fundacja Dawców Komórek Macierzystych Szpiku (DKMS). W przychodniach biorących udział w tym przedsięwzięciu będą plakaty i ulotki informujące o szczegółach transplantacji komórek macierzystych szpiku wraz z możliwością rejestracji potencjalnych dawców od godz. 8.00 do 18.00.

Przygotowania do akcji obejmują nie tylko skomplikowany logistycznie proces dostarczenia materiałów do pobrań oraz odbiór analiz jednego dnia z wielu przychodni zlokalizowanych na terenie całego województwa, ale również przygotowania merytoryczne. Są to warsztaty dla lekarzy rodzinnych z zakresu hematoonkologii i transplantologii zorganizowane w oparciu o siły naukowe Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie kierowanej przez prof. Marka Husa. Szkolenie prowadzi dr Adam Walter-Croneck.
Drugie szkolenie, dla personelu pielęgniarskiego, obejmuje podstawy z zakresu zasad transplantacji komórek macierzystych szpiku oraz warunków zostania ich dawcą. Przeszkolone pielęgniarki będą wykonywać ankiety i pobierać wymazy z wewnętrznej powierzchni policzka celem pozyskania materiału genetycznego od osób, które zgłoszą gotowość zostania dawcą komórek macierzystych szpiku.
Ankiety i materiał genetyczny z każdej praktyki odbierze Fundacja Dawców Komórek Macierzystych Szpiku, która prowadzi rejestr potencjalnych dawców zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa.

– Mamy nadzieję, że w długofalowej perspektywie „Profilaktyka po lubelsku” przyniesie wymierne korzyści – mówi Teresa Dobrzańska – Pielichowska, prezes LZLRP i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. – Budowanie świadomości pacjentów w zakresie problemów zdrowotnych, w tym hematologicznych i wskazywanie możliwości ich rozwiązywania jest procesem długotrwałym. Oczywistym jest, że na efekty edukacji przyjdzie poczekać. Bardzo ważny jest każdy potencjalny dawca komórek macierzystych szpiku zarejestrowany w trakcie akcji, bo jest on jeszcze jedną szansą dla potrzebującego chorego człowieka. Jednak dopiero odpowiedni poziom edukacji środowiskowej ma szansę sprawić, że bycie dawcą będzie powszechne, a szans na leczenie dla chorych hematologicznych więcej. „Profilaktyka po lubelsku” to wspólne działania lekarzy rodzinnych, hematoonkologów i pacjentów na rzecz polskiej transplantologii.

Czytaj też:
http://www.facebook.com/lzlrp/
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT