Komunikat ws. incydentu w ALAB laboratoria info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Komunikat - darmowe leki 18- i 65+ dla pacjentów z EKUZ info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Florczak i Sikorski nowatorski komentarz do ustawy o POZ
Biuro Federacji PZ, 2023-10-24 14:43:27

Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) w Polsce, choć często pozostawiona w cieniu bardziej specjalistycznych usług medycznych, pełni niezaprzeczalnie kluczową rolę w naszym systemie ochrony zdrowia. Zdaniem ekspertów, prof. Sebastiana Sikorskiego i dr. Michała Florczaka jej znaczenie wykracza poza prostą definicję - jest to fundament integralności, koordynacji i edukacji zdrowotnej.

Florczak i Sikorski w swoim nowatorskim komentarzu do ustawy o POZ zwracają uwagę na kompleksowy charakter tej opieki. Z ich perspektywy, nie chodzi tylko o pierwszy kontakt z systemem zdrowotnym, ale o wszechstronne podejście do pacjenta, które uwzględnia nie tylko diagnozę i leczenie, ale także profilaktykę i edukację zdrowotną. Jest to krok w stronę holistycznego podejścia do pacjenta, gdzie nie tylko choroba, ale cały człowiek jest brany pod uwagę.

Kluczowym elementem tej nowej wizji POZ jest koncepcja opieki koordynowanej. W praktyce oznacza to bliską współpracę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z lekarzami specjalistami, pielęgniarkami i dietetykami. Taka synergia ma na celu zapewnienie pacjentowi jak najbardziej kompleksowej i spersonalizowanej opieki.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że prezentowany komentarz pojawia się w momencie, gdy polski system zdrowotny przechodzi jedną z największych transformacji w swojej historii. Wprowadzenie opieki koordynowanej to nie tylko wyzwanie organizacyjne, ale przede wszystkim kulturowe. Zmienia się nie tylko sposób, w jaki usługi są świadczone, ale także podejście do pacjenta i rola poszczególnych uczestników systemu zdrowotnego.

Komentarz Florczaka i Sikorskiego to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć kierunek, w którym zmierza polska opieka zdrowotna. Znajdzie w nim coś dla siebie zarówno specjalista prawa, jak i lekarz czy student medycyny. To kompendium wiedzy dla tych, którzy chcą być na bieżąco z najnowszymi trendami w polskim systemie zdrowotnym.

Zachęcamy do zapoznania się z tą ważną publikacją, która bez wątpienia przyczyni się do pogłębienia dyskusji na temat przyszłości opieki zdrowotnej w Polsce.

prof. Sebastian Sikorski jest adwokatem - ekspertem Federacji Porozumienie Zielonogórskie ds. legislacji.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT