Zakres danych pacjenta w dokumentacji medycznej kompleksowa informacja w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Byłem przeciwnikiem opieki koordynowanej, ale zmieniłem zdanie
Federacja PZ, 2023-04-03 08:54:47

Pacjenci są lepiej zaopiekowani, lekarze mogą im zaproponować szerszą diagnostykę i porady innych specjalistów. Dzięki temu specjaliści medycyny rodzinnej wykrywają więcej schorzeń i najważniejsze – czują się lekarzami, którzy nareszcie mają szansę wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności – tak ocenia program opieki koordynowanej Mirosław Ruciński, specjalista medycyny rodzinnej i pediatrii z Wejherowa, który do programu przystąpił w grudniu 2022 roku.

– Nie byłem przekonany do opieki koordynowanej do października zeszłego roku – mówi Mirosław Ruciński. – Kontrakty, konsultacje, umowy ze specjalistami – to mnie przerażało. Tak było do spotkania we Wrocławiu, gdzie poznałem szczegóły koordynacji. Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego i prof. Agnieszka Mastalerz–Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej – przekonali mnie, że jest ona dla wszystkich korzystna. I tak jest.

Doktor Mirosław Ruciński od 2001 roku prowadzi Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medycyna Rodzinna” w Wejherowie. 
Opieką nad 11 tys. pacjentami w tym ponad 1,5 tys. z chorobami przewlekłymi zajmują się specjaliści medycyny rodzinnej oraz młodszą populacją – pediatrzy, w sumie 7 lekarzy i kilkanaście pielęgniarek posiadających liczne specjalizacje.
Jednym z naszych głównych zadań oprócz leczenia jest promocja zdrowia i profilaktyka, która jest realizowana w Poradni Dzieci Zdrowych.

Od grudnia 2022 r. w poradni ruszyła opieka koordynowana. 

– Najpierw stopniowo, powoli, uczyliśmy się wszystkiego, ale teraz z miesiąca na miesiąc jest coraz lepiej.  I organizacyjnie i finansowo. I najważniejsze możemy swoim pacjentom zaproponować koordynację całego procesu leczenia, diagnostyki, pierwszych, wstępnych diagnoz oraz diagnoz specjalistycznych, które mają doprowadzić do poprawy stanu zdrowia – mówi doktor Ruciński.  

Lekarz rodzinny w opiece koordynowanej ma wsparcie koordynatora, który jest nową osobą w zespole podstawowej opieki zdrowotnej, a do jego zadań należy umówienie wizyt, ustalenie badań, koordynacja drogi pacjenta w systemie. W NZOZ w Wejherowie są 4 pielęgniarki – koordynatorki. Lekarze doceniają także, że mają nowe narzędzia diagnostyczne i możliwość zlecania nowych badań diagnostycznych m.in.: holter, ECHO serca, spirometria, USG doppler, biopsja tarczycy. 

– Pacjenci są zachwyceni tym, że mają czas na rozmowę z lekarzem – dodaje doktor Ruciński. – My też to doceniamy. Nikt nas nie pośpiesza. Jest 30 minutowa wizyta, podczas której jest czas na zaplanowanie całego procesu leczenia. W ramach programu możliwe są konsultacje z innymi specjalistami – kardiologiem, endokrynologiem, dietetykiem.

To już procentuje – podkreśla doktor Ruciński. Pacjenci są zapraszani do poradni na wizyty, badania diagnostyczne, rozmowy.  I okazuje się, że lekarze wyłapują dużo więcej schorzeń – cukrzycę, nadciśnienie i od razu kwalifikują pacjentów do innych programów profilaktycznych, np. do programu CHUK. Bez programu opieki koordynowanej byłoby to dużo trudniejsze.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT