Kim jest i jakie ma uprawnienia opiekun faktyczny pacjenta - info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Dzień Kobiet okazją do zadbania o siebie!
Biuro Federacji PZ, 2023-03-08 10:17:20

To świetny pretekst, by pomyśleć o zdrowiu!

Jeśli oczywiście szukamy pretekstu - to właśnie jest. nim 8 marca. Dzień Kobiet. W Polsce popularny od czasów PRL-u. To wtedy panie dostawały w zakładach pracy rajstopy i goździki. Ale na świecie to święto obchodzono od 1910 roku, jako wyraz szacunku dla sufrażystek walczących o równouprawnienie dla kobiet. Tyle historii. A dziś? Polki są zapracowane, zmęczone, dbające o innych - o dzieci, partnerów - a na końcu o siebie. Efekt? Kobiety często zapominają o badaniach, zwykłej kontroli ciśnienia krwi czy wagi ciała, o codziennej aktywności fizycznej i zdrowej diecie.

Specjaliści medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego z okazji Dnia Kobiet zachęcają panie, by zrobiły sobie prezent najlepszy z możliwych. Skorzystały z badań profilaktycznych, które są dostępne za darmo w ramach NFZ.

Najważniejsze to mammografia i cytologia, bo dane statystyczne są dramatyczne.

W Polsce codziennie 5 kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy. Cytologia jest badaniem bezbolesnym, które pozwala wykryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie choroby. Rządowy program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oferuje bezpłatną cytologię kobietom w wieku 29-59 lat raz na trzy lata za darmo.

Ale panie niechętnie z tej okazji korzystają - najwyżej co 3 kobieta regularnie wykonuje cytologię. I tak jest mimo tego, że w wielu miastach np. we Wrocławiu, to badanie można także wykonać w cytobusie, który staje w centrum miasta lub wręcz przeciwnie - na obrzeżach. W pobliżu uczelni czy dużych firm.

Jeszcze gorzej jest z rakiem piersi.

W Polsce na raka piersi umiera codziennie 15 kobiet, a 50 dowiaduje się, że ma nowotwór. Można by te statystyki odwrócić, można by sprawić, że nie będą takie dramatyczne, ale kobiety same muszą zadbać o swoje zdrowie, życie i skorzystać z badań, które są dostępne za darmo i praktycznie bez kolejki. Takim badaniem jest mammografia.

I to badanie dla kobiet między 50. a 69 rokiem życia w ramach NFZ jest bezpłatne.

Rak płuc i jelita grubego - to kolejni groźni zabójcy także dla kobiet. Te nowotwory także można wcześnie wykryć lub wręcz im zapobiec. Badania dedykowane tym chorobom to niskodawkowa tomografia komputerowa i kolonoskopia.

To ostatnie badanie wykonuje się u pacjentów w wieku 50-69 lat. Zaleca się profilaktycznie wykonać kolonoskopię raz na 10 lat. Kolonoskopia zapobiega rozwojowi raka, bo lekarze podczas badania usuwają niepokojące zmiany i polipy, które w przyszłości mogłyby przekształcić w nowotwór złośliwy. Także w tym przypadku dostępne są badania w ramach ogólnopolskich programów profilaktycznych.

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zachęcają też panie - nie tylko z okazji Dnia Kobiet - do skorzystania z programów, które są w wielu poradniach POZ dostępne. To program 40 plus i profilaktyka chorób układu krążenia. No i niezmiennie namawiają do szczepienia się przeciwko Covid-19 i grypie.

To wszystko w Dniu Kobiet z życzeniami zdrowia i długiego życia.

ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT