Zakres danych pacjenta w dokumentacji medycznej kompleksowa informacja w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Molnupiravir znów lekiem widmo. Niedostępny w RARS, czyli niedostępny nigdzie
Federacja PZ, 2022-05-30 10:44:58

Pandemia zmieniła się od połowy maja w stan zagrożenia. Pacjenci z podejrzeniem zakażenia nie są już masowo testowani, więc raporty Ministerstwa Zdrowia w tym zakresie nie pokrywają się z rzeczywistością. Mimo takiej polityki ofiary śmiertelne nadal są, hospitalizacji mnóstwo, powikłań pocovidowych także. Wielu można by pewnie uniknąć, gdyby ....

No właśnie. O leku na Covid, leku widmo pisaliśmy już w styczniu i w lutym. Minęło kilka miesięcy i molnupiraviru znów nie ma.
– Miałam problem z pacjentką. Zrobiłam test – wyszedł dodatni, a ponieważ nie najlepiej się czuła, wypisałam receptę na molnupiravir i okazało się, że lek jest niedostępny, nie ma go. Ani w aptekach, ani hurtowniach, ani w RARS. A ponieważ był piątek i obawiałam się o stan zdrowia pacjentki z Covid-19 podczas weekendu – skierowałam chorą do szpitala – mówi Małgorzata Stokowska-Wojda, ekspert PZ, lekarz rodzinny w Łaszczowie na lubelszczyźnie.
Tak robią, a w zasadzie zmuszeni są tak postępować, inni lekarze w Polsce. Bowiem molnupiraviru po prostu nie ma, a osób zakażonych Covid-19 i obciążonych innymi chorobami nadal jest dużo.
– Majówkę miałam pracowitą. 2 maja, w poniedziałek, normalnie przyjmowaliśmy pacjentów, robiliśmy testy i – jak dawniej – wiele wychodziło pozytywnych – mówi Agata Sławin, ekspert PZ, lekarz rodzinna w woj. dolnośląskim.
Pani doktor również szukała leku w hurtowni. I w RARS – molnupiraviru brak. Pozostaje – w wielu przypadkach – skierowanie chorych do szpitala. Dla bezpieczeństwa chorego, któremu nie można pomóc inaczej.
Po raz pierwszy polscy pacjenci mogli skorzystać z leczenia molnupiravirem w lutym 2021 roku. Lekarze zamawiali lek przez RARS. Lek jest innowacyjny – powstrzymuje namnażanie się wirusa SARS-CoV-2 w organizmie i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji i śmierci z powodu Covid nawet o 50 proc. Terapia trwa 5 dni. To teoria, bo teraz lek nie jest dostępny.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT